Archiwum wrzesień 2015


wrz 19 2015 Podstawowa wiedza o sadoznkach cytrusów
Komentarze: 0

Po zaznajomieniu się z głównymi informacjami w kwestii cytrusów i ich uprawy należałoby rozejrzeć się za sadzonkami. Oczywiście można własne cytrusy wypielęgnować samodzielnie – z małej pestki. W tym celu powinno się stosownie wcześniej wyjętą  pestkę (wyczyszczoną z miąższu i wymoczoną w letniej czystej wodzie – i przedtem lekko porysowaną żyletką czy też otartą ściernym papierem, co ułatwi znacznie lepsze pochłanianie czyściutkiej wody) zasadzić w odpowiedniej kompozycji próchnicy i piasku 1:1.

 

Donicy nie zakrywamy aż do czasu, kiedy pojawią się pierwsze sadzonki cytrusów. Ów zabieg nie dopuści do rozwoju grzyba i nasze sadzonki cytrusów będą miały okazję pomału rozwijać się – po pewnym czasie będziemy mogli przykryć te sadzonki jakąś folią (najpewniej podziurkowaną, co zagwarantuje na domiar tego doskonały klimat naszym własnym wzrastającym nasionom), pamiętając o stałym przewietrzaniu sadzonki cytrusów. Donicę z nasionkami najpewniej ustawić w ciepłym miejscu (idealnym rozstrzygnięciem będzie banalny kaloryfer), gdzie temperatura nie spada niżej dwudziestu pięciu st. C. W takim przypadku już po dwóch - czterech całych tygodniach będziemy mogli zobaczyć małe sadzonki cytrusów. Jedynym defektem tej metody bywa bardzo długi okres oczekiwania na owocki z takiego gatunku sadzonki cytrusów. Wszystkie cytrusy uzyskane z nasion jednozarodkowych będą kwitnąć aż po dwudziestu latach.

 

Zaś sadzonki cytrusów otrzymane z użyciem nasion wegetatywnych będą kwitły już po 2-3 całych latach. Rzecz jasna najłatwiejszym modusem będzie zakup gotowej rośliny – chociażby nadmienionej wyżej Skierniewickiej cytryny. Owocowe drzewko będzie owocować w dużym stopniu prędzej, jeżeli sadzonka została wzięta z drzewka już owocującego. Tego typu roślinka, jaka już wcześniej przeszła czas młodzieńczy będzie najodpowiedniejszym „dawcą” nowiuteńkich sadzonek. W tym celu wybiera się jednoroczny, trochę zdrewniały już mały pęd, odłącza ów pęd i tnie na mniejsze odcinki, w którym każdy miewa 2 listeczki.

 

Tak sporządzone sadzonki cytrusów umieszcza się w donicy wypełnionej identyczną mieszaniną, jak na przykład w przypadku nasion. Prócz tego należałoby końcóweczkę rośliny tuż przed posadzeniem zmoczyć w preparacie, który wzmocni wzrost korzonków. Donicę przykrywa się folią, tworząc adekwatny klimat. Po plus minus 6 tyg., kiedy roślina będzie już przyzwoicie ukorzeniona, można przesadzić ową roślinkę do gruntu. Młodziutkie drzewa cytrusów bardzo często tracą pierwsze owocki. Bywa to jednakże proces w całości monitorowany przez rośliny – jego zadaniem jest wypuszczenie jak największej ilości liści i umocnienie własnego systemu korzeniowego przez pierwsze dwa - trzy lata od momentu posadzenia sadzonki cytrusów.

wrz 12 2015 Jak poprawnie zadbać o cytrusy?
Komentarze: 0

Uprawa roślin w domku to jest od czasu do czasu znaczne wyzwanie. Szczególnie jeśli chodzi o cytrusy. Również laik w tym kwestii zda sobie sam sprawę, że hodowanie owego gatunku roślin wymaga adekwatnego podejścia a także głównie podstawowej mądrości w kwestii ich uprawy. Cytrusy bowiem to są niełatwe rośliny – acz potraktowane w prawidłowy sposób zostaną nie lada ozdobą któregokolwiek domu. Cytrusy hoduje się od przeszło trzech tys. lat.

 

Pomimo, że mistrzami w ich uprawie bywali i nadal będą Chińczycy, to jednakże na nasz kontynent cytrusy sprowadzili mieszkańcy Arabii w jedenastym w. W naszym kraju zjawiły się dzięki naszej królowej Bonie. Największą renomą wciąż szczyci się Cytryna skierniewicka będąca drzewkiem najmniej wymagającym spośród wszystkich cytrusów a także najlepiej się odnajdującym w naszym lokalnym klimacie. Jej uprawa nie nastręcza nazbyt wielu problemów – drzewko dodatkowo daje przepiękne, wielkie owoce a także obsypane bywa wielkimi, ładnymi listkami. Cóż takiego należałoby wiedzieć, rozpoczynając swoją własną wielką przygodę z takiego typu roślinami? Przede wszystkim, że cytrusy to są rośliny zimozielone, z rodziny rutowatych (Rutaceae), nadzwyczaj wrażliwe na zimno.

 

Przeto też wypada się przygotować na hodowlę cytrusów w donicach, w mieszkaniu. Kupując owego rodzaju drzewko wypada pomnieć, że kochają one całkiem znaczną porcję rozproszonego słonecznego światła a także większą porcję wilgotności w ich otoczeniu. Nie można przenosić za wielokrotnie rośliny względnie obracać donicy w stronę słonecznego światła, bowiem cytrusy tego nie tolerują. Chociaż wystawiając je bezpośrednio na wpływ promieni słonecznych będziemy mogli doprowadzić do sparzenia liści, a w konsekwencji do ich opadania.

 

Również z podlewaniem wszelkich cytrusów wypada uważać – nie możemy doprowadzić do zatopienia rośliny, nie zapominając przy tym wszystkim równocześnie, że podczas wzrostu cytrusy potrzebują bardzo częstego a także bardzo intensywnego nawadniania. Wysuszone bryłki z korzonkami także nie oddziałuje na roślinkę pozytywnie – roślina traci wtenczas listowie a także kwiaty. Pożądane byłoby przeto dość nagminnie ową roślinkę zraszać. Rzecz jasna nie zapominamy o odpowiednim nawożeniu cytrusów a także o stałym przycinaniu pędów, co umożliwi nam wszystkim danie naszym cytrusom pięknego pokroju a także powiększy rozrost małych pędów.

 

Cytrusy uprawiane w doniczkach mają zwykle z grubsza dwóch metrów. Zarazem, w związku z tym, że bywają samopylne, nieomal permanentnie kwitną. Kwiatki zjawiają się także, gdy na gałęziach są już owoce. Obsypane kwieciem cytrusy wypełniają wszelkie pomieszczenia niesamowitym zapachem. Za to owoce będą w stanie utrzymać się na drzewkach cytrusowych około roku.

wrz 05 2015 Cytrusy w naszym domu
Komentarze: 0

Jeśli lubisz rośliny i z powodzeniem uprawiasz owe roślinki w swym  własnym mieszkaniu, na parapecie, balkoniku względnie tarasie to zupełnie nic nie stoi na przeszkodzie ażeby podnieść sobie poprzeczkę oraz rozpocząć hodowlę roślin egzotycznych. Roślinki tego typu, do tego czasu raczej rzadko spotykane w naszych własnych domach, coraz to częściej podbijają serca „domowych hodowców”. Toteż cytrusy w domu obecnie nie dziwią nas samych tak mocno, jak jeszcze parę lat temu.

 

W jaki sposób hodować cytrusy w domu?

 

De facto, nie będą to roślinki codziennie spotykane w naszym lokalnym klimacie, aczkolwiek wystarczy stosować się aż do paru najistotniejszych reguł, ażeby z rezultatami hodować cytrusy w domu. Najpierw trzeba zacząć od określenia, w jakim punkcie chcemy postawić naszą roślinkę. Z powodzeniem będziemy mogli przez cały kalendarzowy rok hodować cytrusy w domu. Chociaż w okresach wyjątkowo cieplejszych będziemy mogli nasze nowe roślinki wynosić na balkon czy taras. Z jakiej przyczyny tak bardzo ważne będzie zdeterminowanie danego punktu, w jakim będą stały nasze cytrusy w domu?

 

Roślinki te nie polubią permanentnego przesuwania, obkręcania doniczki – najlepiej traktować rośliny te w ten sposób, jak by były w zwykłym otoczeniu – w przyrodzie wszak rośliny egzotyczne nie przenoszą się z danego miejsca na inne miejsce. Rosną w tym jednym oraz w jednakowy modus winniśmy potraktować je w naszych własnych domkach. Egzotyczne rośliny nie polubią zbytnich przeciągów, wobec tego najlepiej postawić je w punkcie, w jakim tego unikną. Perfekcyjne byłoby miejsce pełne słońca i nadzwyczaj ciepłe. W takiego typu okolicznościach cytrusy w domu będą czuły się najpewniej.

 

Należałoby również pamiętać, iż roślinom egzotycznym nadzwyczaj będzie szkodził gaz z kuchenek gazowych, wobec tego najlepiej nie rozstawiać ich w swojej kuchni – już maleńkie stężenie tego typu gazu może szkodzić roślince. W wyniku tego mogłaby ona tracić listowie. Istotne będzie również podlewanie roślinki, szczególnie w okresach wzrostu i kwitnienia. Dodatkowe nawożenie roślin bardzo ułatwi im rozrost.

 

Cytrusy w domu jest to niebywała dekoracja domu. Są bowiem nie wyłącznie śliczne – wprowadzają wyjątkowy klimat, i w okresach kwitnienia ich kwiatki rozsiewają niebywałą woń w calutkim domu. Tym samym, główne reguły uprawy tych roślinek egzotycznych nie będą skomplikowane, i w trakcie pielęgnacji poznamy naszą roślinkę i nauczymy się, co dla owej rośliny najlepsze.

wrz 02 2015 Dobry nawóz dla roślin egzotycznych
Komentarze: 0

Uprawiając roślinki egzotyczne nie możemy zapominać o dodawaniu roślinkom dopasowanych elementów odżywczych. Nawóz do cytrusów stosowany w odpowiednich ilościach pomoże w prawidłowym rozroście roślinki. Aczkolwiek powinno się zważać, aby nie przegiąć z dawką nawozu do cytrusów, dlatego że mogłoby to przynieść spora szkodę roślince. W przypadku cytrusów ciężko określić jedną wyłącznie zasadę użytkowania nawozu do cytrusów – jakakolwiek roślina wymaga bardzo indywidualnego podejścia, niemniej jednak jest kilka ogólnych reguł, jakie będziemy mogli z sukcesem wykorzystać do wszelakich typów.

 

Nawóz do cytrusów winien być stosowany przede wszystkim w okresie letnim, kiedy przyrost roślin jest niezwykle obfity, pojawiają się kwiaty oraz owocki – wtedy rośliny egzotyczne potrzebują mocnego nawożenia. Taki proces najlepiej zacząć już z samym początkiem marca bądź kwietnia, kiedy egzotyczne rośliny zaczynają budzić się do życia. Oczywiście idzie w tym miejscu o nawożeniu doglebowym. Egzotyczne rośliny bowiem będziemy mogli też nawozić dolistnie – opryskując roślinę wodą , która zawiera dopasowany nawóz do cytrusów. Dolistny sposób nawożenia będziemy mogli z sukcesem zastosować w czasie wypoczynku rośliny (październik - kwiecień). W owym czasie opryskujemy roślinę wodą, która ma nawóz do cytrusów (coś około. jedną czwartą zalecanej dawki nawozu) co dziesięć - dwadzieścia dni.

 

Powracając  doglebowego nawożenia będziemy mogli wykorzystać różny nawóz do cytrusów. W branży wynaleźć można nawóz do cytrusów w formie płynu, w postaci granulek lub organiczne nawozy. Cytrusy są roślinami, jakie w większych pojemnościach pochłaniają azot, przede wszystkim o wiele większe drzewka w okresie znacznego wzrostu. Wobec tego nawóz do cytrusów winien posiadać go w największej liczbie, w zależności  do innych, koniecznych do rozwoju cytrusów, elementów – fosforu oraz potasu. Najlepsze proporcje to 2, 1, 1. Do tego wszystkiego nawóz do cytrusów winien zawierać żelazo, cynk oraz mangan.

 

Nawożenie egzotycznych roślin dotyczy roślin większych, dlatego że młodziutkie sadzonki nie potrzebują do tego stopnia mocnego nawożenia. Proces ten najlepiej zacząć nie wcześniej niż po połowie roku. Najbardziej znany nawóz do cytrusów to jest nawóz w płynie. Może być użytkowany co tydzień, lub również przy każdym podlewaniu. Tu jednak powinno się być niezwykle czujnym, aby nie doprowadzić do przenawożenia rośliny. Nawóz do cytrusów w postaci granulek jest identycznie lubiany – najbardziej nawóz wolnodziałający. Używamy go nieznacznie rzadziej, dlatego że jeno dwa-trzy razy w czasie  roku. Każdorazowe nawodnienie rośliny sprawia, że nawóz ten rozsypany na wierzchniej warstwie gleby wraz z  przedostanie się niżej stopniowo uwalniając elementy odżywcze.

 

Wykorzystuje się też organiczne nawozy, przede wszystkim z rozcieńczonej gnojowicy, ewentualnie kompostu lub biohumus. Nawożenie egzotycznych roślin bywa niezwykle istotne, aczkolwiek powinno się być w tym miejscu niezwykle czujnym, dlatego że nazbyt duża miara nawozu do cytrusów mogłaby zaszkodzić roślince. Przeto powinno się niezwykle sumiennie obserwować hodowane przez siebie rośliny egzotyczne oraz dostosowywać do każdego spersonalizowany sposób nawożenia roślin.