Najnowsze wpisy, strona 2


wrz 02 2015 Dobry nawóz dla roślin egzotycznych
Komentarze: 0

Uprawiając roślinki egzotyczne nie możemy zapominać o dodawaniu roślinkom dopasowanych elementów odżywczych. Nawóz do cytrusów stosowany w odpowiednich ilościach pomoże w prawidłowym rozroście roślinki. Aczkolwiek powinno się zważać, aby nie przegiąć z dawką nawozu do cytrusów, dlatego że mogłoby to przynieść spora szkodę roślince. W przypadku cytrusów ciężko określić jedną wyłącznie zasadę użytkowania nawozu do cytrusów – jakakolwiek roślina wymaga bardzo indywidualnego podejścia, niemniej jednak jest kilka ogólnych reguł, jakie będziemy mogli z sukcesem wykorzystać do wszelakich typów.

 

Nawóz do cytrusów winien być stosowany przede wszystkim w okresie letnim, kiedy przyrost roślin jest niezwykle obfity, pojawiają się kwiaty oraz owocki – wtedy rośliny egzotyczne potrzebują mocnego nawożenia. Taki proces najlepiej zacząć już z samym początkiem marca bądź kwietnia, kiedy egzotyczne rośliny zaczynają budzić się do życia. Oczywiście idzie w tym miejscu o nawożeniu doglebowym. Egzotyczne rośliny bowiem będziemy mogli też nawozić dolistnie – opryskując roślinę wodą , która zawiera dopasowany nawóz do cytrusów. Dolistny sposób nawożenia będziemy mogli z sukcesem zastosować w czasie wypoczynku rośliny (październik - kwiecień). W owym czasie opryskujemy roślinę wodą, która ma nawóz do cytrusów (coś około. jedną czwartą zalecanej dawki nawozu) co dziesięć - dwadzieścia dni.

 

Powracając  doglebowego nawożenia będziemy mogli wykorzystać różny nawóz do cytrusów. W branży wynaleźć można nawóz do cytrusów w formie płynu, w postaci granulek lub organiczne nawozy. Cytrusy są roślinami, jakie w większych pojemnościach pochłaniają azot, przede wszystkim o wiele większe drzewka w okresie znacznego wzrostu. Wobec tego nawóz do cytrusów winien posiadać go w największej liczbie, w zależności  do innych, koniecznych do rozwoju cytrusów, elementów – fosforu oraz potasu. Najlepsze proporcje to 2, 1, 1. Do tego wszystkiego nawóz do cytrusów winien zawierać żelazo, cynk oraz mangan.

 

Nawożenie egzotycznych roślin dotyczy roślin większych, dlatego że młodziutkie sadzonki nie potrzebują do tego stopnia mocnego nawożenia. Proces ten najlepiej zacząć nie wcześniej niż po połowie roku. Najbardziej znany nawóz do cytrusów to jest nawóz w płynie. Może być użytkowany co tydzień, lub również przy każdym podlewaniu. Tu jednak powinno się być niezwykle czujnym, aby nie doprowadzić do przenawożenia rośliny. Nawóz do cytrusów w postaci granulek jest identycznie lubiany – najbardziej nawóz wolnodziałający. Używamy go nieznacznie rzadziej, dlatego że jeno dwa-trzy razy w czasie  roku. Każdorazowe nawodnienie rośliny sprawia, że nawóz ten rozsypany na wierzchniej warstwie gleby wraz z  przedostanie się niżej stopniowo uwalniając elementy odżywcze.

 

Wykorzystuje się też organiczne nawozy, przede wszystkim z rozcieńczonej gnojowicy, ewentualnie kompostu lub biohumus. Nawożenie egzotycznych roślin bywa niezwykle istotne, aczkolwiek powinno się być w tym miejscu niezwykle czujnym, dlatego że nazbyt duża miara nawozu do cytrusów mogłaby zaszkodzić roślince. Przeto powinno się niezwykle sumiennie obserwować hodowane przez siebie rośliny egzotyczne oraz dostosowywać do każdego spersonalizowany sposób nawożenia roślin.

sie 22 2015 W czym takim posadzić egzotyczne roślinki?...
Komentarze: 0

Pielęgnacja cytrusów to nie jedynie problem nabycia idealnej młodziutkiej sadzonki oraz odnalezienia dla roślinki dobrego miejsca w domku. Równie ważne, jak na przykład stanowisko będzie także samo podłoże, w którym nasza roślinka będzie rosła. Rośliny kupowane w sklepach lub u hodowców powinny być zasadzone w ziemi dla tych roślin w największym stopniu adekwatnej. Aczkolwiek wypada mieć na uwadze, iż podlewanie rośliny egzotycznej niedobrą wodą może doprowadzić do zmiany warunków podłoża. Z tej przyczyny należałoby poznać kilka norm tyczących się dobrych zalet, jakie winna mieć ziemia do cytrusów.

 

Egzotyczne rośliny miewają to do siebie, iż najodpowiedniejsza dla tego rodzaju roślin ziemia winna mieć odczyn kwaśny. W branży dostępna będzie już gotowa ziemia do cytrusów, niemniej jednak nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby poznać tajniki składu oraz dobrych proporcji gleby do naszych egzotycznych roślin. W ów modus w miarę konieczności będziemy potrafili samodzielnie szykować dobrą mieszaninę. Sklepowa ziemia będzie miała to do siebie, iż nigdy nie będziemy przekonani czy nie posiada w swym własnym składzie nasionek odmiennych roślin. Może się bowiem okazać, iż w nabytej przez nas ziemi znajdą się jakieś zarodniki paproci – a w naszej własnej donicy, poza cytrusem, będzie rosła paproć. Niezmiernie często na powierzchni takiego typu gleby pokazuje się także mech.

 

Osobiście wykonanie takiej mieszanki nie będzie kłopotliwe. Fundamentalną właściwością, jaką winna cechować się ziemia do cytrusów to wyborna przepuszczalność. Dobra ziemia musi być lekka, odpowiednio spulchniona, nie powinna także wstrzymywać wody. Doniczka, w której zasadzimy cytrusiki powinna mieć odpowiednie otwory usprawniające wydostawanie się nadmiernej ilości wody, ponieważ jej zbieranie się na takiej podstawce może powodować gnicie korzeni. Pomocny w procesie tym się okaże także perlit, zamieniający w dużej mierze strukturę gleby. Odpowiednia ziemia do cytrusów winna mieć odczyn 5,5-6,5.

 

Odczyn ów możemy zdobyć mieszając odpowiednie odmiany gleby w poprawnych proporcjach. Najlepszym rozstrzygnięciem będzie zmieszanie gleby gliniastej, kompostowej oraz torfu w odpowiednich proporcjach 1, 2, 2. Do tego typu zestawu należałoby dodać nieco piachu. Niżej kilka przykładów mieszanek, które z sukcesem sprawdzają się w hodowli egzotycznych roślin: - czarnoziem, piasek, perlit (proporcje: 8, 3, 2) z dodatkiem garstki torfu, - sosnowa kora, perlit, czarnoziem (proporcje: 5, 1, 1), - czarnoziem, piasek, perlit, wędkarska glina słaboklejąca (proporcje: 5, 2, 2, 1), - czarnoziem, piasek, perlit, kompostowa ziemia (w proporcjach: 5, 2, 1, 1). Czarna ziemia wykorzystywana w owej mieszance winna mieć odczyn 5,5-6,5 (na ów przykład. ziemia do palm).

 

Perfekcyjny piasek to ów wykorzystywany w budownictwie, siwy, gruby – przed użyciem wypada jednakże ów piach przyzwoicie wyparzyć. Za to glina powinna być przyzwoicie wysuszona oraz drobno zmielona. Sosnowa kora nie może być drobniejsza niż jeden cm – choć możemy z sukcesem użyć kawałków łupinki kokosowego orzecha. Ostatnimi czasy lubianym procesem będzie dorzucanie specjalnej mikoryzy, jaka usprawnia pobieranie substancji odżywczych z ziemi.

sie 15 2015 Drobniusieńkie pomarańcze innymi słowy...
Komentarze: 0

Dla wszystkich tych, jacy chcieliby pielęgnować rośliny egzotyczne cytryna nie musi być pojedynczym drzewem cytrusowym, jakie możemy pielęgnować samodzielnie. Idealnym rozstrzygnięciem stanie się drzewko mandarynkowe, jakie będzie podobne w pielęgnacji a także równie bajecznie jawi się w domu bądź na balkonie.

 

Mimo, że podobne do naszej cytryny to jednakże różni się nade wszystko pełnymi kolców gałązkami, natomiast jego kwiatostany są nie jeno bieluteńkie lecz także pomarańczowe. Jeżeli chodzi o okoliczności uprawy, to jednakowo, jak na przykład gros roślinek egzotycznych, drzewko mandarynkowe lubi ciepłe a także pełne słońca stanowisko.

 

W czasie od miesiąca kwietnia do miesiąca września możemy zobaczyć istotny przyrost rośliny, dlatego że korzystając ze sporej ilości słoneczka ogromnie szybko rozwija się. Nie należy martwić się ponad miarę krótkimi „omdleniami” listowia, dlatego że jest to wrodzony mechanizm rośliny – natomiast drzewko mandarynkowe po nocnym odpoczynku wróci do swojego własnego wcześniejszego stanu. Mandarynkowe drzewka uwielbiają bardzo wilgotne podłoże tedy w okresach ciepłych możemy nawadniać drzewko mandarynkowe również co trzy dni.

 

W okresach o wiele zimniejszych starczy nawodnić roślinkę raz w tygodniu. Gdy drzewko pomarańczowe nieco urośnie najpewniejszym modusem na skontrolowanie potrzeby jego podlania będzie podniesienie doniczki (dlatego że starsze rośliny powinny być nawadniane już w zależności od potrzeby) – lekka doniczka mówi, że już czas na nawodnienie ziemi. Co ciekawe, liście mandarynki uwielbiają okrapianie cieplutką wodą – najpewniej 2 razy dziennie, o brzasku  a także w porze wieczoru. Poza kwestią wilgoci należałoby również zwrócić baczenie na ziemię, w jakiej roślinka będzie rosła. Najlepszym zestawem będzie mieszanka ziemi gliniastej, kompostowej a także torfowej w dawkach odpowiednio 1, 2, 2.

 

Do owej mieszanki należałoby dodać również trochę piasku a także troszkę perlitu, który super poprawia strukturę ziemi i miewa dobry wpływ na korzenie, wyjątkowo młodych sadzonek. Stosowanie się do powyższych reguł wielce ułatwi nam samym hodowlę i nasze drzewko mandarynkowe będzie miało szansę kształtować się poprawnie.

 

Podobnie jak na przykład cytryna, będzie kwitło ogromnie bogato przez calusieńki kalendarzowy rok, lecz w tym wypadku możemy oczekiwać kwiatów zarówno bielutkich, jak także pomarańczowych. Ich zapach będzie jednakowo zawrotny, jak na przykład w wypadku cytrynki. Drzewko mandarynkowe owocuje również na przestrzeni kwitnienia, lecz nie będziemy musieli obawiać się zbytniego nadmiaru owocków – roślinka sama zrzuci takie, których już nie będzie w stanie utrzymać.

sie 02 2015 Drzewko cytrynowe - przedstawiciel egzotyki!...
Komentarze: 0

Mimo, iż jeszcze kilka lat wcześniej mogło się wydawać, iż rośliny egzotyczne w naszym ślicznym kraju to jedynie mit, albo uprawnienie ludzi nader zasobnych – to dzisiaj prawie że każdy z nas będzie mógł sobie pozwolić na nabycie takiego typu rośliny. Chociaż w kraju pogoda uwielbia być nieprzewidywalna, to znajdzie się dużo odmian, jakie z powodzeniem możemy kupować i pielęgnować osobiście. Pod tym kątem rośliny egzotyczne najlepiej będzie prezentować cytryna skierniewicka. Roślina owa  pierwsza doskonale przyjęła się hodowcom, a jej uprawa nie okazała się tak bardzo skomplikowana, jak wstępnie sądzono.

 

Perfekcyjnym rozstrzygnięciem będzie drzewko cytrynowe – tym trochę w wyższym stopniu wytrzymałym można zalecić indywidualne uprawianie tego typu rośliny z pesteczki (bo i w taki sposób da się). Chociaż powinno się liczyć się spośród faktem, iż proces tego typu może potrwać kilka długich lat, nim doczekamy się drzewka takiego, jak na przykład nabyta u solidnego hodowcy cytryna w doniczce. Zakupione drzewko będzie nam w domku się nader dobrze rozwijać, jeżeli zastosujemy kilka głównych norm. Po pierwsze powinno się traktować tego typu roślinkę w ten sposób, jak by żyła w swoim naturalnym środowisku i żyła w ziemi.

 

Cytryna w doniczce nie będzie lubiła przenoszenia z jednego miejsca na inne miejsce. Warto zastanowić się, w którym punkcie pragniemy kupioną roślinę ustawić, dlatego że najlepiej by było, jeśli w tym konkretnym punkcie żyła stale. W związku z tym wskazane jest pamiętać, iż wszelkie rośliny cytrusowe, w tym cytryna w doniczce także, uwielbiają stanowiska bardzo jasne, słoneczne i cieplutkie, ze sporą dozą rozproszonego światła słonecznego. W okresie zimy, kiedy cytryna w doniczce przechodzi w stan spoczynku temp. winna być trochę niższa, dlatego że nadmiernie duża spowoduje, iż roślinie zaczną opadać liście.

 

Cytrusy takie nie znoszą żadnych przeciągów. Jednakowo istotny jest fakt, iż nie mogą rosnąć w kuchni, szczególnie tego typu, gdzie używamy kuchenki gazowej – nie znoszą zbyt dobrze ziemnego gazu i nawet minimalna jego ilość mogłaby szkodzić roślinom. Jednakowo istotny bywa modus nawilżania – cytryna w doniczce potrzebuje w miarę umiarkowanego nawilżania. Zbytnie przelanie cytrusa mogłoby doprowadzić do opadania listowia. Uchroni wszystkich nas przed tym zjawiskiem stosowny drenaż wyłożony na samym dnie doniczki i stałe odlewanie wody z podstawki pod doniczką – korzenie rośliny stojąc ciągle w wodzie mogłyby począć gnić.

 

Jeżeli będziemy pamiętać także o fakcie, iż cytryna w doniczce uwielbia solidne nawożenie raz na dwa całe tygodnie w okresach sporego wzrostu, kwitnienia i wydawania owoców, to z pewnością będziemy mieli okazję cieszyć się zdrowiusieńką i świetnie rozwijającą się rośliną. Solidnie stosując się do powyższych reguł hodowane przez nas drzewko będzie niewątpliwie wspaniałą ozdobą naszego własnego mieszkania lub tarasu.

 

Cytryna w doniczce szczególnie, dlatego że jest to pewien spośród nielicznych cytrusików, jaki prawie przez caluteńki czas obłożone jest drobnymi, bieluteńkimi kwiatkami o urzekającym zapachu.

lip 25 2015 Groźne przypadłości hodowanych cytrusów...
Komentarze: 0

Bardzo często mimo spełnienia fundamentalnych wymogów hodowania naszych cytrusów, roślinki niedomagają. Choroby cytrusów ujawniają się żółtymi liśćmi, wiotczeniem czy też nawet opadaniem listków. O fakcie, że roślinka robi się zainfekowana dowodzą też plamy jak również odbarwienia na jej różnych liściach. Gdy roślinki nie będą poprawnie nawożone, możemy mieć pewność, że nie ominą nas powiązane z faktem tym choroby cytrusów. Niedostatek zwykłego sprawi pożółknięcie końcówek listków. Jeśli nasza roślinka raptem zacznie więdnąć jest to znak, że brak roślinie prostego cynku. Wobec większych niedoborach owego pierwiastka będą żółkły całe listki.

 

W momencie niedostatków manganu bądź żelaza liście roślinki będą odbarwiały się w miejscach między żyłkami – na szczęście w takiego rodzaju przypadku nie dochodzi do ich opadania. Hodując cytrusy powinno się być ogromnie bacznym obserwatorem. Jakikolwiek z powyżej wymienionych zwiastunów musi być powodem do nabycia konkretnego nawozu dla cytrusów. W tym wypadku perfekcyjny okaże się dobry nawóz sypany na liście, zapewniający roślince brakujących elementów.

 

Choroby cytrusów powodują też takiego typu elementy, jak na przykład niewielka wilgotność powietrza wokół, co może przyczynić się do żółknięcia, brązowienia zaś w ostateczności opadania listków. Szczęśliwie ratunkiem w tego typu okoliczności może okazać się zwyczajne skrapianie roślinki. Na nieszczęście, nasze własne cytrusy mogłyby być narażone też na różnorodnego gatunku przypadłości.

 

W tym wypadku choroby cytrusów powodowane będą przez grzybki – bardzo popularna przypadłość pochodząca od grzybów pośród wszystkich cytrusów to jest antraknoza cytrynki. Ujawnia się ta choroba brązowiutkimi plamkami na blachach liści ze sporymi skupiskami nowych zarodników owego grzyba. Naturalnie i w takiego typu wypadku listki chorych cytrusów opadają. Jedynym ratunkiem dla cytrusa będą opryski konkretnymi produktami grzbybójczymi, powtarzane w danych odstępach czasu.

 

Cytrusy uprawiane w donicach będą niezmiernie podatne na uderzenia standardowych szkodników. Choroby cytrusów powodowane bywają przede wszystkim przez przędziorki jak również różnorodne (zwykłe tarczniki, cytrusowce miseczniki, wełnowce). Wszelkie przędziorki (małe pajączki) działają na caluteńkiej powierzchni roślinki, wypijając z niej wszelkie soki. O ich bytności mówią białawożołte plamy na liściach, które zamieniają barwę jak również w końcowej fazie infekcji opadają. Ich sprzymierzeńcem bywa bardzo suche, cieplutkie powietrze – zaś ratunkiem dla roślinki, przeniesienie jej do o wiele bardziej chłodnego, zacienionego pokoju o konkretnej wilgotności powietrza.

 

Rzecz jasna odpowiednie produkty pomogą w zupełnym wyzbyciu się tych szkodników. Acz możemy spożytkować ich naturalnego nieprzyjaciela – szklarniowego dobroczynka. Wszystkie szkodniki z tej kolejnej grupki będą też niezmiernie ciężkie do usunięcia z doniczek. Na nieszczęście ich aktywność też powoduje obumarcie roślinki. Szkodniki takiego typu przyczepiają się do różnorodnych części roślinki swoimi gębowymi otworami, wypijając sok. Tarczniki jak również miseczniki widoczne będą w postaci bialutkich tarczek, wełnowce będą natomiast okryte wydzieliną woskową.

 

Tocząc bój z tymi szkodnikami powinno się pozdejmować je z rośliny jak również użyć konkretne produkty do oprysku, ratując się do tego parafinowym olejem. Trzeba pomnieć, że zwalczając choroby cytrusów, w przypadku stosowania oprysków roślinkę powinno się wystawić na dwór, dlatego że takich chemicznych środków chroniących rośliny nie można używać w zamkniętych pokojach. Przed zastosowaniem owego gatunku preparatów powinno się jednakowoż użyć ekologicznych preparatów chroniących roślinki.