Archiwum lipiec 2015


lip 25 2015 Groźne przypadłości hodowanych cytrusów...
Komentarze: 0

Bardzo często mimo spełnienia fundamentalnych wymogów hodowania naszych cytrusów, roślinki niedomagają. Choroby cytrusów ujawniają się żółtymi liśćmi, wiotczeniem czy też nawet opadaniem listków. O fakcie, że roślinka robi się zainfekowana dowodzą też plamy jak również odbarwienia na jej różnych liściach. Gdy roślinki nie będą poprawnie nawożone, możemy mieć pewność, że nie ominą nas powiązane z faktem tym choroby cytrusów. Niedostatek zwykłego sprawi pożółknięcie końcówek listków. Jeśli nasza roślinka raptem zacznie więdnąć jest to znak, że brak roślinie prostego cynku. Wobec większych niedoborach owego pierwiastka będą żółkły całe listki.

 

W momencie niedostatków manganu bądź żelaza liście roślinki będą odbarwiały się w miejscach między żyłkami – na szczęście w takiego rodzaju przypadku nie dochodzi do ich opadania. Hodując cytrusy powinno się być ogromnie bacznym obserwatorem. Jakikolwiek z powyżej wymienionych zwiastunów musi być powodem do nabycia konkretnego nawozu dla cytrusów. W tym wypadku perfekcyjny okaże się dobry nawóz sypany na liście, zapewniający roślince brakujących elementów.

 

Choroby cytrusów powodują też takiego typu elementy, jak na przykład niewielka wilgotność powietrza wokół, co może przyczynić się do żółknięcia, brązowienia zaś w ostateczności opadania listków. Szczęśliwie ratunkiem w tego typu okoliczności może okazać się zwyczajne skrapianie roślinki. Na nieszczęście, nasze własne cytrusy mogłyby być narażone też na różnorodnego gatunku przypadłości.

 

W tym wypadku choroby cytrusów powodowane będą przez grzybki – bardzo popularna przypadłość pochodząca od grzybów pośród wszystkich cytrusów to jest antraknoza cytrynki. Ujawnia się ta choroba brązowiutkimi plamkami na blachach liści ze sporymi skupiskami nowych zarodników owego grzyba. Naturalnie i w takiego typu wypadku listki chorych cytrusów opadają. Jedynym ratunkiem dla cytrusa będą opryski konkretnymi produktami grzbybójczymi, powtarzane w danych odstępach czasu.

 

Cytrusy uprawiane w donicach będą niezmiernie podatne na uderzenia standardowych szkodników. Choroby cytrusów powodowane bywają przede wszystkim przez przędziorki jak również różnorodne (zwykłe tarczniki, cytrusowce miseczniki, wełnowce). Wszelkie przędziorki (małe pajączki) działają na caluteńkiej powierzchni roślinki, wypijając z niej wszelkie soki. O ich bytności mówią białawożołte plamy na liściach, które zamieniają barwę jak również w końcowej fazie infekcji opadają. Ich sprzymierzeńcem bywa bardzo suche, cieplutkie powietrze – zaś ratunkiem dla roślinki, przeniesienie jej do o wiele bardziej chłodnego, zacienionego pokoju o konkretnej wilgotności powietrza.

 

Rzecz jasna odpowiednie produkty pomogą w zupełnym wyzbyciu się tych szkodników. Acz możemy spożytkować ich naturalnego nieprzyjaciela – szklarniowego dobroczynka. Wszystkie szkodniki z tej kolejnej grupki będą też niezmiernie ciężkie do usunięcia z doniczek. Na nieszczęście ich aktywność też powoduje obumarcie roślinki. Szkodniki takiego typu przyczepiają się do różnorodnych części roślinki swoimi gębowymi otworami, wypijając sok. Tarczniki jak również miseczniki widoczne będą w postaci bialutkich tarczek, wełnowce będą natomiast okryte wydzieliną woskową.

 

Tocząc bój z tymi szkodnikami powinno się pozdejmować je z rośliny jak również użyć konkretne produkty do oprysku, ratując się do tego parafinowym olejem. Trzeba pomnieć, że zwalczając choroby cytrusów, w przypadku stosowania oprysków roślinkę powinno się wystawić na dwór, dlatego że takich chemicznych środków chroniących rośliny nie można używać w zamkniętych pokojach. Przed zastosowaniem owego gatunku preparatów powinno się jednakowoż użyć ekologicznych preparatów chroniących roślinki.

lip 19 2015 Dość nudy! Czas na rośliny egzotyczne!
Komentarze: 0
Roślinki z pewnością towarzyszą wszystkim nam na co dzień. Większość z nas samych miewa w swym domku takiego typu, które z chęcią uprawia w doniczkach, ewentualnie na swoim balkonie. Są tego rodzaju rośliny a także będą fragmentem naszego własnego  zwykłego życia, zaś mieszkanie z takimi roślinami wydaje się stawać dużo bardziej przyjazny.
 
 
Odmian, które mamy sposobność hodować na swych parapetach bywa ogromne bezdno, acz coraz bardziej popularne robią się rośliny egzotyczne, które sympatycy roślin zielonych kupują w większych dawkach. Rośliny egzotyczne od dawna znane są hodowcom w naszym państwie, acz dopiero parę ostatnich lat zintensyfikowało progres tej domeny.
 
 
Rośliny egzotyczne kupowane bywają z różnorodnych przyczyn, aczkolwiek najpoważniejszy z owych powodów to jest wielka chęć posiadania na własność chociaż odrobiny egzotyki w swoim prywatnym domu. Tego gatunku rośliny, drzewa a także mniejsze krzewy potrafią wnieść ze sobą niewiarygodną atmosferę tropikalnych państw, które kojarzą się ze słońcem, wyjątkowością a także świetnym humorem – sama myśl o państwach tropikalnych wprawia nas wszystkich w niesamowity klimat a także nasuwa na myśl różne wspomnienia o udanych wczasach.
 
 
Rośliny egzotyczne, poza tym, iż budują część tego świata dla nas samych na co dzień nieodstępnego, swoim urokiem a także powabem dodają każdemu pomieszczeniu dodatkowych walorów. Uprawiane w okolicznościach domowych (w mieszkaniach czy też na balkonach) jawią  się niepomiernie wspaniale – urzekając swymi zieloniutkimi listkami a także kwiatami a także maluteńkimi owocami. Kwitnące rośliny egzotyczne jest to nie zaledwie wspaniały widok – to też oszałamiający zapach, jakiego nie zastąpi jakikolwiek syntetyczny odświeżacz powietrza.
 
 
Do tego, rośliny egzotyczne mają taką zdolność, iż potrafią rozkwitać też w czasie wydawania owoców – roślina z prześlicznymi, dojrzałymi w pełnym słońcu małymi owocami poza tym obsypana ogromem drobniuteńkich kwiatuszków, roznoszących w calutkim domu szczególny zapach to niezbicie krajobraz godzien pozazdroszczenia.
 
 
Z takiego też motywu coraz większa ilość ludzi gustuje w takiego gatunku roślinach. Jako że hodowcy profesjonalni od pewnego czasu też pracują z roślinkami egzotycznymi będzie na tym rynku mnóstwo książek, które startującemu hodowcy z pewnością będą mogły przyjść z pomocą. A, bezsprzecznie, wskazane jest mieć w domu tak okazjonalnie spotykaną roślinkę, na własną rękę wyhodowaną.
lip 14 2015 Doskonałe sadzonki cytrusów
Komentarze: 0

Tuż po zaznajomieniu się z głównymi informacjami odnośnie cytrusów a także ich uprawianiu powinno się rozejrzeć się za sadzonkami. Naturalnie można cytrusy wyhodować osobiście – z pesteczki. W tym celu trzeba należycie wcześniej wstępnie przygotowaną pesteczkę (oczyszczoną z całości miąższu a także wymoczoną w letniej czystej wodzie – natomiast najpierw trochę pociętą żyletką względnie też startą ściernym papierem, co umożliwi nieco lepsze pochłanianie czystej wody) posadzić w akuratnej mieszance torfu a także piasku 1:1.

 

Donicy nie niczym nie przykrywamy aż do czasu, kiedy zjawią się malutkie sadzonki cytrusów. Ten proces nie dopuści nigdy do rozrostu grzyba a także nasze sadzonki cytrusów będą miały okazję powoli rosnąć – po jakimś okresie czasu będziemy mieli możliwość przykryć te sadzonki jakąś folią (najbezpieczniej podziurkowaną, co zagwarantuje do tego doskonały mikroklimat naszym wzrastającym nasionom), nie zapominając o permanentnym przewietrzaniu sadzonki cytrusów. Doniczkę z nasionkami najpewniej postawić w cieplutkim pokoju (doskonałym rozwiązaniem może być przeciętny grzejnik), , w którym temp nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza.

 

Wtedy  po 2-4 całych tygodniach będziemy mieli małe sadzonki cytrusów. Pewnym defektem owej metody bywa ogromnie długi czas oczekiwania na owocki z owego rodzaju sadzonki cytrusów. Wszystkie cytrusy uzyskane z nasion jednozarodkowych zakwitną dopiero po 20 długich latach. Zaś sadzonki cytrusów pozyskane z wykorzystaniem nasion wegetatywnych będą kwitły  po 2-3 całych latach. Oczywiście najprostszym sposobem będzie nabycie gotowej rośliny – chociażby nadmienionej wyżej Skierniewickiej cytryny. Drzewko owocowe będzie rodzić owoce znacznie prędzej, o ile flanca została wzięta z drzewka aktualnie owocującego.

 

Tego typu roślina, która już przetrwała okres dorastania będzie najodpowiedniejszym „dawcą” nowiutkich sadzonek. W tym celu dobiera  się roczny, trochę zdrewniały  mały pęd, odcina ten pęd a także tnie na małe odcinki, w którym każdy miewa 2 listeczki. Tak przygotowane sadzonki cytrusów umieszcza się w donicy zapełnionej taką samą mieszaniną, jak w wypadku nasion. Ponadto powinno się końcówkę rośliny przed posadzeniem zamoczyć w środku, jaki wzmocni zwiększenie korzonków. Doniczkę przykrywa się zwykłą folią, zapewniając stosowny mikroklimat.

 

Po plus minus sześciu tygodniach, kiedy roślinka będzie już odpowiednio zakorzeniona, można wysadzić ową roślinkę do gruntu. Młodziusieńkie drzewa cytrusowe niesłychanie często tracą pierwsze owocki. Bywa to jednak bieg doskonale monitorowany przez rośliny – jego celem jest wypuszczenie jak największej liczby liści a także wzmocnienie swego własnego układu korzeniowego przez pierwsze 2-3 lata od czasu zasadzenia sadzonki cytrusów.

lip 07 2015 cytrusy? ole ole - ja cie sole ;)
Komentarze: 0

Popularne cytrusy

Uprawa roślinek w mieszkaniu to jest od czasu do czasu znaczne wyzwanie. Zwłaszcza jeśli chodzi o cytrusy. Również ignorant w tym temacie zda sobie sprawę, że hodowla takiego typu roślinek wymaga odpowiedniego podejścia i głównie podstawowej wiedzy odnośnie ich uprawy. Cytrusy bowiem to niełatwe rośliny – acz potraktowane w rzetelny sposób staną się wspaniałą chlubą jakiegokolwiek domu. Cytrusy uprawia się od ponad trzech tys. lat. Pomimo, że guru w ich uprawie bywali oraz w dalszym ciągu bywają Chińczycy, to jednakowoż do Europy cytrusy sprowadzili Arabowie w jedenastym wieku.

 

W naszym kraju zjawiły się dzięki naszej królowej Bonie. Niesamowitą renomą do dziś dnia szczyci się Cytryna skierniewicka będąca drzewem najmniej oczekującym spośród wszystkich cytrusów i najszybciej odnajdującym się w naszym polskim klimacie. Jej hodowla nie sprawia za licznych kłopotów – drzewko na domiar tego zapewnia prześliczne, wielkie owoce i okryte bywa wielkimi, ładnymi liśćmi. Co takiego należałoby wiedzieć, rozpoczynając swoją wielką przygodę z tego typu roślinami? Przede wszystkim, że cytrusy są to rośliny zimozielone, z rodziny tzw. rutowatych (Rutaceae), nadzwyczaj czułe na przymrozki. Dlatego też wypada się przyszykować na uprawę cytrusków w donicach, w domu. Nabywając takiego rodzaju drzewko powinno się pamiętać, że kochają one dosyć znaczną ilość rozproszonego światła i znaczną dawkę wilgotności w powietrzu. Nie należy przenosić za wielokrotnie rośliny czy też przekręcać donicy w stronę światła, bo cytrusy takich zabiegów nie lubią.

 

Choć wystawiając rośliny otwarcie na oddziaływanie słonecznych promieni możemy przyczynić się do sparzenia liści, natomiast w konsekwencji do ich opadania. Również z podlewaniem wszelakich cytrusów powinno się uważać – nie wolno dopuścić do utopienia roślinki, pamiętając przy tym wszystkim zarazem, że w ciągu wzrostu cytrusy oczekują bardzo częstego i bardzo intensywnego nawadniania. Przesuszenie bryłki z korzonkami także nie funkcjonuje na roślinkę dobrze – roślinka traci wówczas listowie i kwiatki. Wskazane jest w następstwie tego dość nagminnie ową roślinkę nawadniać.

 

Rzecz jasna nie zapominamy o nawożeniu cytrusów i o bezustannym cięciu nowych pędów, co umożliwi nam wszystkim danie cytrusom pięknego pokroju i zwiększy rozrost młodych pędów. Cytrusy uprawiane w donicach mają w większości wypadków z grubsza 2 m. Jednocześnie, w związku z tym, że bywają samopylne, niemal stale obsypują się kwieciem. Kwiatki zjawiają się także, gdy na gałązkach są już owoce. Obsypane kwieciem cytrusy wypełniają pomieszczenia niesamowitym zapachem. Z kolei owoce będą w stanie się utrzymać na drzewkach cytrusowych plus minus całego roku.